تبلیغات
payam hatami-BSC of animal science - اعمال محدودیت نوری، عملکرد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد
 اعمال محدودیت نوری، عملکرد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد ...

 

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، مرضیه رحمانی کارشناس ارشد پرورش طیور گفت: نور یکی از عوامل محیطی بسیار تاثیر گذار بر عملکرد طیور است که اغلب به ویژه در پرورش جوجه های گوشتی مورد کم توجهی قرار می گیرد.
وی افزود: با وجود گذشت چند دهه از توسعه مرغ لاین گوشتی (آرین) در کشور، تا کنون برنامه نوری مناسب برای جوجه های گوشتی تجاری این سویه تدوین نشده است.
وی ادامه داد: از این رو در این آزمایش با استفاده از طرح کاملا تصادفی تأثیر چهار برنامه نوری در هشت تکرار شامل نور دائم (متداول) ، کاهش- افزایش ناگهانی ، کاهش- افزایشی تدریجی و متناوب (1 ساعت روشنایی 3 ساعت تاریکی) بر عملکرد، ناهنجاری های بینایی، سیستم ایمنی و ناهنجاری های متابولیک 320 قطعه جوجه گوشتی در طول 6 هفته بررسی شد.
وی در زمینه نتایج به دست آمده گفت: استفاده از برنامه نوری متناوب به طور معنی داری باعث بهبود ضریب تبدیل غذایی شد ، میزان تلفات در گروه افزایشی ناگهانی به طور معنی داری پایین تر از سایر گروه ها بود.
رحمانی ادامه داد: شاخص کارایی تولید نیز در گروه متناوب بالاتر از سایر گروه ها بود ، همچنین میزان سود اقتصادی در گروه متناوب نسبت به گروه افزایشی تدریجی بالاتر بود.
رحمانی افزود: در نتایج پاسخ سیستم ایمنی در نوبت اول آغشته سازی پوست به دی نیتروکلروبنزن مشاهده شد که میزان تغییر ضخامت پوست در گروه متناوب و افزایشی تدریجی به طور معنی داری بالاتر از گروه شاهد است اما تفاوت معنی داری از این نظر بین گروه افزایشی ناگهانی و شاهد دیده نشد.
وی گفت: بر اساس نتایج، به نظر می رسد که اعمال محدودیت نوری علاوه بر اینکه روشی مناسب برای بهبود عملکرد جوجه های گوشتی است ، سبب کاهش هزینه تولید و سود اقتصادی بالاتر شده و به حفظ ایمنی پرنده و کاهش ناهنجاری های متابولیک کمک می کند.
رحمانی اظهارداشت: با در نظر گرفتن برخی ملاحظات، کاربرد برنامه نوری متناوب و کاهش افزایش تدریجی در پرورش جوجه های گوشتی آرین توصیه می شود.
این پژوهش با راهنمایی دکتر محمدامیر کریمی ترشیزی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد.


نوشته شده توسط پیام حاتمی در سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 و ساعت 11:00 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ آدرس کلی
+ پاستوریزاسیون کود مرغی
+ مقایسه شیر گاو و گاومیش
+ جوجه ها اجسام متحرک را درک میکنند
+ خواص درمانی تخم مرغ
+ اعمال محدودیت نوری، عملکرد جوجه های گوشتی را بهبود می بخشد
+ روش آماده سازی و پاکسازی مرغداری برای جوجه ریزی
+ ضوابط فنی احداث واحدهای دامپروری
+ به وبلاگ من خوش آمدید

صفحات :